WROCLAW / VRATISLAV - historie a architektura

16-17.4.2016-dvoudenní cesta do Polska  

last minute cena 1590kč -na posledních 8.míst!

VRATISLAV-WROCLAW byla dlouho součást Koruny české (druhé největší město po Praze)
ODJEZD:sob.16.4. v 6hod.HLAVNÍ NÁDRAŽÍ PRAHA/stání autobusů u Fantovy kavárny na magistrále
Po příjezdu cca v 10h.navštívíme RYNEK se zachovalým středověkým půdorysem a cennými měšť. domy, uprostřed náměstí jedna z nejkrásnějších radnic ve střední Evropě (okolo r. 1500)
Městské histor. muzeum, kostel sv. Alžběty (got. cihlová bazilika, 14.-15. st.), univerzita (zal. v r. 1702,zde působili J.E. Purkyně a F.L. Čelakovský,kostel Maří Magdaleny zajímavé obchodní domy od secese po funkcionalismus
V neděli navštívíme Tumský ostrov: zde je pomník papeže Jana XXIII, kostel sv. Kříže -jeden z nejkrásnějších slezských got. kostelů- 1350, socha sv. Jana Nepomuckého -1732, 
katedrála sv. Jana Křtitele /13.-15. st., kurfiřtská kaple -  1724, nejkvalitnější barokní stavba ve Wratislawi), kostelík sv. Jiljí -nejstarší cihlová stavba ve městě / kolem r. 1220),arcibiskupský palác -1794)
Po dopolední procházce s průvodcem je možné navštívit Národní muzeum -Muzeum narodowe (gotika, manýrismus, baroko a soudobé umění)
V r. 2016 je WROCLAW Evropským městem kultury, tudíž zde bude mnoho výstavních, hudebních a divadelních akcí a festivalů (ZDE je například odkaz na kořeny kulturní avantgardy : http://culture.pl/pl/artykul/wroclaw-kolebka-polskiej-awangardy)
Odpoledne navštívíme  tzv.Halu století  postavenou v letech 1912-13 podle projektu Maxe Berga ke stému výročí vítězství nad Napoleonem v bitvě u Lipska.V roce 1962 byla zapsána do seznamu památek a v r. 2006 byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.Architektonický celek tvoří kromě samotné Haly také Pavilon čtyř kopulí- Pergola a Jehlice.
  

Nedaleko náměstí je CZECH PUB a kavárna, kterou před mnoha lety navštívil nejen Havel,Forman,Svěrák,Smoljak,Gott atd.,určitě zde mají na jídelním lístku svíčkovou nebo smažený sýr (nejen smažák s knedlíkem je oblíbené polské jídlo)
UBYTOVÁNÍ JE V CENTRU, tak bude možnost večer se projít po kavárnách a restauracích a ochutnat kvalitní polské pivo(případně české,které zde také čepují) a místní speciality
.............................................................................................................................................................

Wroclaw – Vratislav/průvodní text k zájezdu /

autor odborný průvodce historik architektury mgr.Jakub Potůček

(16.- 17. 4. 2016)

Dvoudenní zájezd do polské, dříve také německá, ale i české Wroclawi za historickou a moderní architekturou, spojenou s výstavami a kulturními akcemi uspořádanými v rámci akce Wroclaw – Evropské město kultury 2016. Ve městě, které se rozkládá na pěti ostrovech uvidíme jak historické centrum kompletně obnovené po druhé světové válce, tak příměstské části v nichž se nachází vynikající architektura z první poloviny 20. století. Stavby, které tu budeme obdivovat projektovali přední modernističtí architekti jako Max Berg, Ernst May, Erich Mendelsohn, Hans Poelzig, Heinricht Lauterbach, Hans Scharoun a Adolf Radind. Právě tři posledně jmenovaní jsou tvůrci nejlepších staveb vybudovaných v rámci výstavní kolonie WUWA (Byt a dílna – Wohnung und Werkraum), které se zde konala v roce 1929. Neopomeneme ale ani polskou architekturu 60. a 70. let i současnosti.

Co ve Vratislavi mimo jiné uvidíme?

Expozice a výstavy vynikajícího Muzea architektury, které od roku 1965 najdeme v gotickém klášteře bernardínů - Úchvatnou železobetonovou Halu století od architekta Maxe Berga z let 1911-1913 – Obchodní dům z let 1911-1913 od Hanse Poelziga – Dům s lékárnou z roku 1928 od Adofa Radinga – mrakodrap Poštovního a telegrafního úřadu od Lothara Neumanna z let 1926-1929 - Obchodní dům Petersdorf architekta Ericha Mendesona z 1927-1928. A samozřejmě výstavní kolonii WUWA v čele s penzionem pro svobodné a mladé páry od vůdčí osobnosti organického funkcionalismu, architekta Hanse Scharouna.


JAK SE PŘIHLÁSIT?
Stačí vyplnit náš formulář, který najdete níže na této stránce.
Poté je nutné zaplatit zálohu cca 30% (upřesnění u každého zájezdu)na náš účet FIO BANKA 2900496688/2010 nebo 
ČSOB-ERA 225106607/0300 nebo osobně v kanceláři Na Výtoni 2, Praha 2 
( všední dny od 14-18h)
Smlouvu o zájezdu a pojistku vypíšeme v kanceláři případně přepošleme emailem nebo poštou
KOMPLETNÍ VŠEOBECNÉ PODMÍNKY CK S.v.VÝTOŇ 
zde:
Sdružení výtvarníků Výtoň / ičo 22733604 VÝPIS Z OR ZDE:or.justice.cz/ias/ui/vypis
 V CENĚ ZÁJEZDU DO ZAHRANIČÍ JE PŘIPOJIŠTĚNÍ 
OD POJIŠŤOVNY UNION,ZDE JSME POJIŠTĚNI JAKO CK PROTI ÚPADKU
c