Aktuálně‎ > ‎

PORTUGALSKO /LISABON+PORTO / 9 - 16.3.2017 / 15990 kč -poslední 2.místa!

Naši cestu do Portugalska  jsme připravili jako výběr toho nejzajímavějšího
z historie,umění a architektury.
Navštívíme dvě největší města, kde z hlediska památek na velkou historii této země uvidíme to nejdůležitější.
V Lisabonu budeme ubytování nedaleko hradu sv.Jiří tj.veskrze v centru města a mimo Belém navštívíme tajemnou Sintru. Poté pojedeme vlakem údolím, kde se pěstuje réva pro slavné portské víno do druhého největšího města země Porta. Zde mimo jiné jsou dva mosty spojené se jménem Gustava Eifella a zachovalé historiské centrum. Z Porta odlétáme zpět do Prahy. 
Upozorňujeme, že cena se bude měnit cca každý týden,dle ceny letenek, počet míst je omezen,letenky zajištujeme dle data připsání zálohy na náš účet,případně platby u nás v kanceláři(15-18h.) 
Březen je ideální z hlediska počasí na poznávací návštěvu, jelikož teploty se pohybují průměrně kolem 15°
V rámci týdení akce(6.NOCÍ) poznáme známá historická  místa v Lisabonu(4 NOCI), v okolí navštívíme Belém,odkud vyplouvali portugalci na zámořské plavby a záhadnou Sintru , poté se vydáme na cestu podél pobřeží do Porta /zbývají 2.místa!

ODLET:čtvrtek 9.3.2017 -sraz účastníků v 4.hod.ráno na letišti Václava Havla  před odletovými přepážkami II.terminálu
PŘÍLET: čtvrtek 16.3. cca v 1h
V CENĚ: letenky Praha-Lisabon,Porto-Praha,ubytování 6.nocí,doprava z Lisabonu do Porta,odb.průvodce zaměřený na historii a památky,pojistka CK.
NENÍ V CENĚ místní doprava,vstupy do památek,stravování(u hotelu je supermarket a zajímavé restaurace)
UBYTOVÁNÍ:dvoulůžka , jednolůžko za příplatek 3600,-

                   
 Nejpohodlněji se po Lisabonu cestuje metrem, protože pokrývá většinu hlavních částí města a snadno se v něm orientuje.Žádná návštěva Lisabonu by nebyla úplná bez projížďky starou městskou tramvají. Nejreprezentativnější z 5 linek je žlutá tramvaj 28, která jezdí přes tradiční čtvrť Alfama. Populární linka 15 vás zaveze do historického Belému, nasazovány jsou ale moderní vozy.Mezinárodní letiště Portela je největším letištěm v Portugalsku a najdete ho 7 km od centra Lisabonu. Pro náš zájezd objednáme mikrobus do hotelu(není v ceně)

PROGRAM:
čt 9.3.-po příletu ubytování a poté procházka do nedalekého centra s průvodcem- historickÉ částí města-Placo de Comercio na břehu řeky Tejo bylY vytvořenY v 18.století na místě královského paláce zničeného zemětřesením v prosinci 1755.Socha panovníka a monumentální  vítězný oblouk uzavírají pěší zónu na rue Augusta. Postranními uličkami lze dojít ke katedrále Sé založené v polovině 12.století poté co v procesu reconquisty byli poraženi mauři. Zakrátko sem byly převezeny ostatky sv. Vincenta, které po cestě lodí podle legendy doprovázeli neustále dva posvátní havrani, kteří se nakonec dostali i do znaku města. Nejvyšším bodem je starý královský hrad  Castello de Sao Jorge z jehož hradeb se otevírají pohledy na město, řeku i nedaleký oceán. Procházku zakončíme ve spletitém  labyrintu úzkých uliček a průchodů bývalé maurské čtvrti Alfama, kde se v podvečer ozývají sentimentální melodie písní fado.
pá 10.3.-  čtvrť   Baixa  rekonstruovaná po ničivém zemětřesení v prosinci 1755 podle urbanistického záměru ministra markýze Pombala (náměstí Rossio s Národním divadlem na  místě bývalého paláce inkvizice, Placa dos Restaurades, pěší rue Augusta).O několik desítek metrů výše leží čtvrť  Bairro Alto,která je přístupná strmými ulicemi nebo sto let starou lanovkou vedoucí k vyhlídce sv. Petra z Alkantary a kostelu sv. Rocha. Ústřední náměstí nese jméno básníka zlatého věku portugalské kultury Luisa Camõese, jehož ostatky, podobně jako Mozarta přes  všechnu jejich budoucí slávu,  skončily roku 1580 ve společné kryptě v dnes již zaniklém kostele. Před oblíbenou bohémskou kavárnou z počátku století  Brasileira  u kavárenského stolku umístili pomník moderního básníka Fernanda Pessoa. Živou intelektuální tradici dodnes dokládá řada divadel, knihkupectví a kaváren. 
Za  uměním se však musíme vydat jinam, buď do   Národní galerie (Museu Nacional de Arte Antiga-zde je ve stálé sbírce jeden z nejdůležitějších triptichů H.Bosche),nebo do parku Eduarda VII., kde sídlí Gulbenkianova nadace, který se za  války usadil v neutrálním Portugalsku a svou bohatou uměleckou sbírku  odkázal jako výraz vděčnosti své nové vlasti.
so 11.3.- tramvají zajedeme na západ do pobřežní čtvrti Belém, kde se nachází prezidentský palác. V klášteru Mosteiro dos Jerónimos se dnes nachází námořní muzeum, které připomíná velké objevitelské plavby Portugalců.V klášterním kostele je pohřben mořeplavec Vasco de Gama, jehož karavely obepluly Mys dobré naděje až do Indie.  V místech, odkud se v roce 1497 vydal na cestu do neznáma dnes stojí pevnost Torre de Belém a moderní pomník námořních objevů. V lokalitě Belém si můžeme prohlédnout exponáty ve Fundação Berardo a kulturním centru CCB,poté relaxovat v zahradách ,navštívit Belémskou věž, klášter sv. Jeronýma a Památník objevitelů.Bývalé přístavní sklady a doky jsou dnes upraveny jako kavárny a restaurace.
ne  12.3.- navštívíme vlakem „měsíční město“ SINTRA s jeho bohatou historií plnou záhad: pohanské kultovní místo, maurská pevnost, templářský klášter, příměstská královská rezidence kam se dvůr uchyloval v létě. Pobývali zde Hans Christian Andersen i lord Byron, který Sintru nazval rájem na zemi. 
po 13.3- vlakem po cca 3h cestě dojedeme do centra PORTO,po ubytování prohlídka města.Historická část je specifická tím, že se zde nachází velké množství památek většiny stavebních slohů (podobně jako je tomu např. v Praze). Pro tuto svou hodnotu, zachycující stavební vývoj minulého tisíciletí v Portugalsku, byla tato část města zapsána roku 1996 na seznam světového dědictví UNESCO.

út 14.3.-obchodním cestám procházejícím Portem bylo překážkou hluboké údolí řeky Douro; mosty, jež přes něj vedou, jsou neodmyslitelnou dominantou města.V roce 1877 byl vystavěn ocelový Ponte Maria Pia, přivádějící železnici z Lisabonu odvážná stavba, již řídil Gustave EIFFEL, sloužila až do roku 1991, kdy byl zprovozněn vedlejší Ponte de São João.

Nejznámějším mostem je pak dvoupatrový MOST Ludvíka I (Ponte Dom Luís I) o výšce 45 m, jehož stavbu řídil Eiffelův kolega Théophile Seyrig. Vystavěn byl v letech 1881—1886. Horní patro v současnosti využívá linka D portského „metra“, vede jím také chodník pro pěší.

st 15.3.ODPOLEDNE odjezd metrem na letiště ,odlet v 16,30h s přestupem v Lisabonu do Prahy,přílet cca v 1h.ráno


(pořadí navštívených objektů  může průvodce změnit podle aktuální situace a počasí) 


JAK SE PŘIHLÁSIT       

stačí vyplnit náš formulář na této stránce 

nebo napsat na vytonart@gmail.com 
Poté je nutné zaplatit zálohu cca 50% (upřesnění u každého zájezdu)
na náš účet 
FIO BANKA 2900496688/2010 nebo 
ČSOB-ERA 225106607/0300 nebo osobně v kanceláři Na Výtoni 2, Praha 2 
(všední dny od 15-18h)
Smlouvu o zájezdu a pojistku vypíšeme v kanceláři případně přepošleme
 emailem nebo poštou
.


průvodce MAREK KREJČÍ -zájezd ck S.v.V. 2015Výtah Santa Justa- zde bývají fronty,ale je možná návštěva přímo na vyhlídku a zdarma
zde vyplouvali portugalští mořeplavci jako VASCO DE GAMA na objevitelské plavby

V hospůdkách Alfamy se zrodily portugalské národní písně „fado“. Při proplétání se bludištěm jejích šikmých uliček, zaslechneme, jak se tyto tradiční písně znějí,k této melancholické hudbě 
si můžeme dát výtečné portugalské víno a 
„pastés de bacalhau“ (karbanátky z tresky)
--------------------------------------------
Tip na nezvyklou restauraci skrytý v Bairro Alto, kde si můžete dát koktejl a sledovat přitom filmy. Nápojový lístek je inspirovaný portugalskými filmy a na zadní straně každé židle je jméno nějakého portugalského režiséra. Podnik funguje jako bar a restaurace a filmy se v něm promítají většinou odpoledne
 DOPRAVA:Jednosměrnou jízdenku koupíte ve stáncích na stanicích za 1,40 EUR. Denní jízdenka pak stojí 6 EUR a dobíjecí karta Viva Viagem, která platí na metro, autobusy, vlaky a dokonce i na říční trajekty 0,5 EUR(poté je nutno dobíjet dle potřeby). Metro jezdí denně od 6:30 do 1:00 a má čtyři různé linky.

PORTO dvoupatrový most