ŘÍM + NEAPOL, 11 - 17. 11. 2016

pouze náhradníci-jinak obsazeno!
LETECKÝ ZÁJEZD ZA UMĚNÍM A PAMÁTKAMI VĚČNÉHO MĚSTA + NEAPOL 
 7 dní -6nocí / Řím 6 nocí v kvalitním 3hvězd.hotelu v centru města nedaleko Vatikánu + fakultativní výlet NEAPOL, VESUV, POMPEJE, HERCULANEUM
Cena:11890kč, záloha 3500,- při přihlášení-doplatek nejpozději 45.dní před cestou
/záloha je nevratná , je použita na úhradu letenky na jméno účastníka-převod jména je možný za 100eur
 Sraz účastníků: pátek 11.11. / sraz účastníků v 13,15h. proti odbavovacím přepážkám v 1.patře- II.TERMINÁL letiště V.HAVLA (u východu ze zasklených výtahů) 
Přílet do Prahy v úterý 17.11.cca 15hod.
Cena zahrnuje
přímá letenka PRAHA-ŘÍM, ubytování 6.nocí , odborný průvodce, pojištění CK proti úpadku, cestovní pojištění včetně storna a zavazadel,fakultaivně cesta vlakem do  Neapole , Pompejí a Herculanea nebo na Vesuv /65eur
/co zde není uvedeno není v ceně/NAKLADY NA VSTUPNÉ: cca 75 eur pro dospělé,
 na 3 dny je výhodný ROMA PASS cca 36 EUR (včetně MHD) Nevyplatí se turistům z EU do 18 let a nad 65 let, ti mají většinu památek zdarma, Roma pass neplatí pro Vatikán.

Náš odborný průvodce Marek Krejčí nás provede historií Říma  včetně Vatikánu a Neapole-zde je základní program:

ŘÍM 11-17.11.2016
Kapitol – náměstí navržené Michelangelem s paláci se vzácnými sbírkami soch i obrazů, kašnou a jezdeckou sochou Marca Aurelia z 2. stol., Piazza Navona -oválné náměstí obklopené kavárničkami s Berniniho fontánou čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi), Piazza di Spagna se Španělskými schody, Fontana di Trevi – největší římská fontána je známá díky Felliniho filmu „La Dolce Vita“, Piazza del Popolo s barokními kostely, zahrady Borghese a Villa Borghese s  Pinakotékou (Botticelli, Raffael, Rubens, Tizian, Caravaggio)
  Nejvýznamnější obrazy Michelangela da Caravaggio jsou v Santa Maria del Popolo a San Luigi dei Francesi


 Procházka po Posvátné cestě (Via Sacra), odkud byla kdysi ovládána celá Říše římská, KoloseumForum Romanum – s pozůstatky budov, chrámů i dalších objektů patřících neodmyslitelně k Římu v 1. – 4. stol.,Pantheon – nejlépe dochovaná stavba z dob římské antiky považovaná za vrcholné dílo římského stavitelství 

VATIKÁN - náměstí sv. Petra s  kolonádami z dórských sloupů, majestátní bazilika sv. Petra na jejíž výzdobě se podíleli Raffael, Michelangelo a další – možnost výstupu na kopuli baziliky s výhledem na celý Řím, Michelangelova Pietà , Stolec sv. Petra od Berniniho,  Vatikánská muzea -Raffaelovy Stanze, Pinakotéka a Sixtinskou kaple -Michelangelovy fresky na klenutém stropě a Poslední soud. 
V oblasti mezi Vatikánem a Tiberou navštívíme Andělský hrad – zdejší chodba spojuje hrad s Vatikánem
/ REZERVACE VATIKÁNSKÁ MUZEA A FRESKA POSLEDNÍ 
SOUD

NEAPOL 16.11.2016 /fakultativně

CESTA VLAKEM Z NÁDRAŽÍ TERMINI TRVÁ CCA 2H.
po příjezdu do NEAPOL CENTRAL pojedeme do Pompejí,nebo je možné navštívit nedaleké HERKULANEUM cena dopravy NEAPOL-POMPEJE tam a zpět cca 10eur 
-varianta 2 je výlet na VESUV-cena dopravy z Herkulaneum 10eur,vstup do NP na vrcholu Vesuvu cca 9 eur,večerní návrat do Říma 
zpáteční jízdenka vlakem do  Neapole , Pompejí a Herculanea nebo na Vesuv cca 65eur
  
HOTEL,KDE BUDEME UBYTOVÁNI se nachází v centru Říma - 
 je vzdálený 700 metrů od Vatikánu a římského vlakového nádraží Termini a 15 minut chůze od fontány di Trevi a Španělských schodů.
 bohatá snídaně v hotelu v Římě stojí 135 kč


JAK SE PŘIHLÁSIT? 

-stačí vyplnit náš formulář na této stránce nebo napsat na vytonart@gmail.com Poté je nutné zaplatit zálohu cca 30% (upřesnění u každého zájezdu)na náš účet FIO BANKA 2900496688/2010 nebo ČSOB-ERA 225106607/0300 nebo osobně v kanceláři Na Výtoni 2, Praha 2 (všední dny od 14,30-18,30h,od 15.6.do 15.8. je letní prac.doba 15,30-17,30h))Smlouvu o zájezdu a pojistku vypíšeme v kanceláři případně přepošleme emailem nebo poštou V CENĚ ZÁJEZDU DO ZAHRANIČÍ JE PŘIPOJIŠTĚNÍ OD POJIŠŤOVNY UNION,ZDE JSME POJIŠTĚNI JAKO CK PROTI ÚPADKUOd roku 1997 jsou trosky starověkých Pompejí na seznamu UNESCO. Město, které patřilo k neapolské provincii, bylo roku79 n. l. zničeno masivní erupcí sopky Vesuv. Obyvatelé tehdejších Pompejí se domnívali, že sopka je již dávno vyhaslá, proto nebrali v potaz varování, které jim vulkán s předstihem dával.Přestože na začátku roku 79 vyschly veškeré studny, místní tomuto jevu nepřikládali velký význam. Když sopka vybuchla, sopečný prach zaclonil slunce a město bylo definitivně pohřbeno pod nánosem lávy a sopečného prachu. Erupce trvala tři dny a vrstva zaschlé sutin a prachu sahala do výšky6 metrů.

Na nejlepší pizzu Margheritu je třeba se vypravit do Neapole.

Skutečnou pizzerii poznáte podle toho, že se před nimi neustále tvoří fronty především místních lidí, kteří bezpochyby vědí nejlépe, kam na pizzu zajít.

Tradiční pizzerie Da Michele, Sorbilloa Di Matteo v centru města.V těchto nejlepších pizzeriích utratíte za pizzu přibližně 3–4 eura. A i když na výběr mají více druhů pizzy, všem podnikům bezpochyby vládne právě Margherita.Další druhy- Marinara (námořnická s rajčaty a česnekem), Napoletana (s rajčaty, mozarellou, ančovičkami a kapary),Capricciosa (s rajčaty, mozzarellou, houbami, artyčoky, prosciuttem a olivami) 

Zejména v italských krajích Kampánie a Lazio je poměrně rozšířená také takzvaná „pizza fritta“, smažená pizza. Plní se jak rajčaty, mozzarellou a bazalkou, tak třeba i sýrem ricotta.Pestrou nabídku najdete i v obchůdcích s pizzou „al taglio“, tj. krájenou pizzou, prodávanou většinou na váhu. 

Spoustu takových obchůdků najdete třeba v Římě

PIzza al taglio

 .