Umělecká PROVENCE a Azurové pobřeží

 7.-16. červen 2013 
  Zájezd zejména do míst, kde žili a malovali VINCENT VAN GOGH 
(Arles,St.Rémy),
 PAUL CÉZANNE (Aix), PICASSO (VALLAURIS), CHAGALL (NICE), MATISSE a další umělci. Zároveň je MARSEILLE Evropským městem kultury 2013, v celé Provence se proto koná mnoho zajímavých akcí a hlavně dvě velké výstavy věnované hlavně impresionistům
Budeme bydlet u ST.TROPEZ -200 m od moře, takže nebude problém se vykoupat a odpočinout si, pojedeme kvalitním zájezdovým autobusem, kterým absolvujeme výlety v rámci akce.
Dále doporučujeme všem, kteří chtějí kreslit nebo malovat na těchto místech.

OBSAZENO
/ Doprava kvalitním autobusem,6 nocí v MOBILHOME u St.Tropéz, výlety s odborným průvodcem MARKEM KREJČÍ,pojištění proti úpadku


Odjezd v pátek 7. června v 17 hod. -Hlavní nádraží Praha u staré budovy (parkoviště autobusů na magistrále u Fantovy kavárny)
Podrobný program:
sobota 8.6.
NICE- úžasné Museum moderního umění v NICE(vstup zdarma), Museum CHAGALL a MATISSE,
v podvečer ubytování Port Grimaud

neděle 9.6. prohlídka unikátního městečka PORT GRIMAUD, které bylo postaveno v 70.letech na poloostrovech a ostrůvcích jako francouzské Benátky kolem řeky Giscle v zálivu Saint Tropez -návrh architekta François Spoerryho1960). Architekt je pochován v místním  kostele. (vitráže Viktor Vasarely)
V neděli v Port Grimaud probíhá pravidelný trh
.
pondělí 10.6. 
výlet do  CAGNES SUR MER
(FONDATION MAEGHT,Museé GRIMAUD)
Dále navštívíme VALLAURIS, Picassovu kapli a museum,Vence (Matissova kaple),Saint-Paul de Vence(Chagall)

úterý 11.6.
výlet Saint Tropez- uvidíme známou četnickou stanici, přístav a místa kde maloval pointilista Paul Signac (krásný výhled na celou zátoku). Možnost výletu lodí od 9 eur.

středa 12.6.
 ráno se vydáme po stopách Vincenta van GOGHA do Arles, kam přijel 21.3.1888 z Paříže. "Je nadšen krajinou i městem a denně objevuje nové motivy."Maluji jako lokomotiva", píše bratrovi.
Vznikají  zde obrazy 
rozkvetlých zahrad a roviny v okolí Arles, autoportréty, série Slunečnic, Ložnice, Židle, Noční kavárna a další desítky pláten.
Žlutý dům, který si pronajal a  kde se pohádal s Gauguinem, byl zničen za války. Je možné zajít do Café van Gogh, které je zachyceno na slavném obraze Noční kavárna.V historickém centru je antická aréna pro 25 tis.diváků a Foundation van Gogh-zajímavá galerie umělců inspirovaných van Goghem.
    V blízkém okolí navštíme Pont du Langlois-známý zvedací most, který van GOGH maloval, dále pojedeme do St.Rémy, kam odešel van Gogh na základě petice občanů Arles 8.5.1889. Zde nedaleko města je  v bývalém klášteře ústav pro duševně nemocné, kde strávil rok a namaloval olivovníky, kosatce...
 
 
Zde bude možnost na těchto místech kreslit zejména známé olivovníky nebo navštívit blízké římské památky a vykopávky Les Antiques,dále navštívíme s naším průvodcem LES BAUX

čtvrtek 13.6.
výlet do nedalekého Fréjus a St.Raphael- římské památky s průvodcem

pátek 14.6.
cesta do MARSEILLE - po cestě se stavíme  v AUBAGNE, kde je tento rok speciální výstava Picassovy keramiky, dále pojedeme do Marseilles, kde tento den v poledne začíná veliká výstava umělců spojených svojí tvorbou s Provence, poté si projdeme centrum a přístav s průvodcem,poté zastávka v AIX DE PROVENCE (výstava)

sobota 15.6.
odjezd s celodenní zastávkou v ANTIBES,
příjezd do ČR v neděli 16.6. 

Ubytování:
Bydlet budeme v kempu u moře ve 4lůžkových
MobilHomech, což je něco mezi chatičkou a trvale parkovaným velkým karavanem.
 Vybavení mobilhomu: 2 oddělené 2lůž. ložnice; společná kuchyňka (kuchyňská linka, sporák, lednice, nádobí, příbory, talíře, sklenice atd.) s jídelním koutem a lůžkem menšího rozměru, vhodným na sezení (či na spaní např. pro děti); společná koupelna (sprcha, umyvadlo, WC); úložné prostory, zahradní nábytek. 
Cena je za dvoulůžkový pokoj v mobilhome - zahrnuje spotřebu vody, plynu a el. energie, delegáta v místě pobytu
• Na místě se platí vratná kauce 80 EUR/ MH, pobytová taxa 1,60 EUR os/den a závěrečný úklid 12 EUR/mobilhome (tj.21,6 eur)
• Ložní prádlo vlastní nebo za příplatek 12 EUR/os, slunečník za příplatek 12 EUR
• Možnost doobjednat snídaně za 630 kč nebo polopenzi za 1990 Kč /os/týden,  nebo den předem jednodenní polopenze
• Snídaně -při první snídani dostanou účastníci na celý týden kávu, čaj, cukr, marmeládu, máslo, v průběhu týdne např. paštiku, vejce, jogurt, párek, sýr. Každé ráno si v kanceláři vyzvednou čerstvé pečivo.
Večeře jsou vždy podávány v restauraci v Port Grimaud. (polévka a hlavní chod)
-pro jednu osobu je příplatek v samostatné místnosti 3250 kč  nebo je možné v tomto typu MH ubytování v obývací části se slevou 1500 kč (při obsazeném MH)
 

  

ARLES/ Vincent van Gogh-Noční kavárna, kterou i dnes můžete navštívit

 ST.RÉMY
PORT GRIMAUD

 KEMP PORTGRIMAUD (5.hvězdiček)

 

 

MOBILHOME PORT GRIMAUD
VALLAURIS a PICASSO

Díky bohatým nalezištím jílu tu hrnčířství kvetlo už za dob Římanů. Ve středověku, v době správy opatů z Lérins, se městečko díky keramice stalo bohatým obchodním centrem. Ve 14. století však Vallauris podlehlo nájezdníkům, zbyla tu pouhá desítka rodin a prosperitě i hrnčířskému řemeslu byl na nějaký čas konec. Až v 16. století řemeslo vzkřísil příliv italských rodin z Janova, které sem pozval biskup z Grasse. Janovští hrnčíři se zde usadili a keramiku opět pozvedli na zdejší nejvýznamnější artikl.Hrnčířství se tu dědilo z pokolení na pokolení, vždy v rámci rodiny a v objemu, který byla rodinná dílna, případně malá rodinná továrnička schopná pokrýt. Teprve na konci 19. a začátkem 20. století začaly vznikat velké továrny a keramika se vyráběla ve velkém. Zvláště místní kuchyňská keramika se stala slavným a velice žádaným vývozním artiklem.Ekonomická krize 30.let 20.stol.způsobila masovější rozšíření materiálů pro výrobu kuchyňského nádobí jako jsou hliník, litina nebo nerez způsobily, že vallaurisská keramika začala více inklinovat k umění.

PicassoLastreV roce 1946 přijíždí do Vallauris na výroční výstavu keramiky Pablo Picasso. Hrnčířské řemeslo ho fascinuje, dostává spoustu nápadů, jak keramiku v umění využít. Také se poprvé setkává s majiteli hrnčířského ateliéru Madoura - Suzanne a Georgesem Ramiéovými. Jak později zjistí, právě Atelier Madoura dokáže přesně realizovat jeho vize. A tak se Picasso v letech 1948 - 1955 v tomto městečku v kopcích nad mořem usazuje a horečně tvoří. O této době hovoří místní jako o definitivním konci centra kuchyňské keramiky a zrodu centra keramiky umělecké. Picasso se sem až do roku 1971 pravidelně vrací a tvoří další a další keramická díla

vallauris Picasso sochaV roce 1949 věnoval Picasso Vallouris bronzové sousoší muže s ovcí, na místní v té době poněkud divoké dílo. Naštěstí představitelé města prozíravě usoudili, že věhlas Picassův je silnější než jejich konzervativní vkus a sousoší instalovali. Najdete ho naproti muzeu, na malebném náměstíčku Place de la Libération, často obklopené malebnými stánky místních trhovců.

kaple Vallauris

Picasso se však ve Vallauris nezvěčnil jen keramikou a bronzovým sousoším. V roce 1952 začal malovat velkolepé dílo určené pro zdi kamenné hradní kaple z 12. století. Své poselství, malované na 18 dřevotřískových panelech nazval zcela jednoduše: "Válka a mír" (la Guerre et la Paix). Levý bok kaple zžírá válka, zmar a smrt a dominuje mu postava na voze, která svírá v jedné ruce zkrvavený meč a ve druhé drží koš s hmyzem šířícím válku a smrt. Proti vozu neohroženě stojí statečný bojovník za mír. V pravé ruce drží váhy spravedlnosti, levou má chráněnou štítem s emblémem holubice. Říká se, že ve štítu lze spatřit i obraz Picassovy tehdejší milenky Françoise Gilotové. Protilehlá strana kaple představuje mír - dobu klidu, rodinných odpočinků pod rozkvetlými stromy, čas fantazie, kterou mír a láska podporují. Čas, ve kterém může malý chlapec s okřídleným koněm obdělávat moře.Všech 18 panelů bylo do kaple instalováno v roce 1954. Ač je kaple nevelká, dokážete v ní fascinovaně trávit dlouhé minuty, ve kterých se před vámi budou odehrávat stále nové a nové příběhy války i slastného míru.Kaple je součástí Musée National Picasso.

fotografie- zájezd 

"umělecká Provence" 2010

Comments